Click to Learn More
Milford Town Crier


Town Crier Publication Dates
Town Crier Newspaper Advertising Rates

Town Crier Publications

Promote Your Page Too

Latest News


Valley Tech SkillsUSA District Medal Winners

Valley Tech students recently took home 55 medals from the SkillsUSA District 5 competition. Of those medals, 22 were gold, 14 were silver and 19 were bronze.





Congratulations to all of the students who participated in the SkillsUSA District 5 competition on Wednesday, March 16 at Bay Path Regional Vocational Technical High School in Charlton.  Valley Tech had an impressive representation at the event with 55 students winning either a gold, silver or bronze medal, including one team.  In the next few days, the school will be notified about which students will qualify to compete in the state championships at the end of April, which will be at Valley Tech and in Marlborough.

At the District level, Valley Tech students swept the competition in seven events –Business Technology students swept the Customer Service event, Carpentry students swept the Cabinetmaking event, Graphic Arts students swept the Photography events, HVAC/R students swept Major Appliance Repair Technology events, Auto Body Technology students swept the Collision Repair Technology events, Cosmetology students swept the Cosmetology Under 500 Hours events and Auto Technology students swept the Diesel Equipment Technology events.

Thank you to all of the instructors who helped the students prepare for the competition. The final SkillsUSA Massachusetts district competition is scheduled for March 17, 2011.

Valley Tech students who won gold medals at the March 16 district conference were: Christopher Downing, Millville (Automotive Service Technology), Danielle White, Blackstone (Basic Health Care), Jeffrey Brown, Milford (Cabinetmaking), Jonathan Camire, Bellingham (Collision Repair Technology), Marissa Bunnewith, Millbury (Commercial Baking), Victoria Robidoux, Uxbridge (Cosmetology Under 500 Hours), Douglas Ostroskey, Uxbridge (Culinary Arts), Nakia Jordao, Milford (Customer Service - Business Technology), Kyle Hiser, Douglas (Diesel Equipment Technology), Eric Dark, Blackstone (Electronics Technology), Coreen Stanovich, Northbridge (Food and Beverage Service), Robert Clark, Bellingham (Heating, Ventilation, Air Conditioning/Refrigeration), David Ivory, Douglas (Major Appliance Repair), Jessica Gorman, Sutton (Nursing Assisting), Alma Lopez, Milford (Office Computer Applications), Andrea Pendleton, Northbridge (Photography), Daniel Serafin, Millbury (Plumbing)

Michael Gray, Uxbridge (Power Equipment Technology), Andrew Simoneau, Uxbridge (Residential Wiring), Robert Jordan, Uxbridge (Technical Computer Applications), Stephanie Rivard, Northbridge (Technical Drafting) and Andrew Cardin, Sutton (Welding)

Students who won silver medals were: Andrew Gauvin, Sutton (Architectural Drafting), Scott LeBlanc, Grafton (Automotive Refinishing Technology), Nicholas D'Auteuil, Sutton (Cabinetmaking), Daniel Grant, Millbury (Collision Repair Technology), Brianna Shea, Milford (Cosmetology Under 500 Hours), Hannah Green, Grafton (Culinary Arts), Sarah Keith, Northbridge (Customer Service – Business Technology), Jeffrey Schroeder, Grafton (Diesel Equipment Technology), Carlton Roach, Northbridge (Electronics Technology), Alysa-Rae Mello, Northbridge (Food and Beverage Service), Bruce Marchand, Uxbridge (Major Appliance Repair), Jocelyn Medeiros, Milford (Office Computer Applications), Alexandra Bonin, Sutton (Photography)and Haley Beaudoin, Northbridge (Technical Computer Applications).

Students who won bronze medals were: Eli Lurie, Upton (Architectural Drafting), Megan Villemaire, Uxbridge (Basic Health Care Skills), Jonathan Atchue, Grafton (Cabinetmaking), Josiah Campbell, Uxbridge (Collision Repair Technology), Tyler Swett, Northbridge (Computer Maintenance Technology), Paige Lavallee, Uxbridge (Cosmetology Under 500 Hours), Valerie Bishop, Hopedale (Customer Service – Business Technology), Joseph Hays, Blackstone (Diesel Equipment Technology), Steven Lagasse, Northbridge (Heating, Ventilation, Air Conditioning/Refrigeration), Gregory Morin, Blackstone (Major Appliance Repair), Lauren Melanson, Milford (Medical Terminology), Chelsea McCarthy, Sutton (Nail Care), Kelsey Lyons, Uxbridge (Photography), Lindsey Brochu, Upton (Precision Machining Technology), Nicholas Choiniere, Millbury (Welding) and eam Works Team of Peter Mayer, Grafton (Electrical); John Edwards, Milford (Masonry);




[back]




Click to Learn More

Click to Learn More

Click to Learn More

Click to Learn More

Click to Learn More

Click to Learn More

Click to Learn More

HOME | CALENDAR | NEWS ARCHIVE | EDITORIAL | PHOTO GALLERY | SPORTS | ADVERTISING | ABOUT US

Town Crier Publications, Inc. · 48 Mechanic Street, Upton, MA 01568
Phone: 508-529-7791 · E-mail: sales@towncrierpubs.com

  Copyright © 2019  Town Crier Publications, Inc.
 All rights reserved.  ·  Login

Website designed and hosted by Standing Stone Designs.